Opis kursu

KUTE to WEEKENDOWE KURSY KUCIA NOŻA, czyli 2 lub 3-dniowe warsztaty, w ramach których pod okiem profesjonalisty wykujesz swój własny nóż. W czasie kursu kujemy nóż o maksymalnej długości 35 cm, metodą San-Mai. Spawamy pakiet, w którym jest twardy rdzeń i miękkie okładziny, kujemy go na młocie resorowym wyciągając płaskownik po czym normalizujemy go. Na ekranie odkuwki projektujemy nóż, nakładamy szlify wstępne, hartujemy, odpuszczamy, szlifujemy, trawimy kwasem azotowym, trawimy prądem, wykańczamy rękojeść, wklejamy piny… do tego wszystkiego robię foto i videorelację przy pracy.

misja: zrobić nóż lub toporek
miejsce: Pracownia Kowalstwa Artystycznego – Tomasz Gomoła
start: sobota, godz 11:00
koniec: niedziela, godz. 20:00
zakwaterowanie: pensjonat 300 m od pracowni

Co zapewniam:
– zakwaterowanie w pensjonacie „HaWryło”
– okulary ochronne, rękawice
– wszystkie materiały do wykonania noża lub toporka
– kawa / herbata, kuchnia przy pracowni do dyspozycji.

Linki do fotorelacji na FB: https://bit.ly/3cFuRLB

Linki do videorelacji: https://bit.ly/3dT6ds8

Więcej szczegółów chętnie przekażę w wiadomości prywatnej na maila lub messengera.

Fotorelacja z KUTE (wybrane kursy)


Noże „klasyczny buszek i viking seax”

Ten weekend był bardzo owocny. Andrzej i Krzysztof wzorowo się do tego przyczynili zaliczając kurs na 6+ ? Tym razem: klasyczny buszek i viking seax… oba okraszone w runy. Chłopaki wrócili do swoich pracowni ze sporym bagażem wiedzy i nowymi zabawkami ale już się zastanawiają nad następną rundą… coś wymyślimy 🙂


Dwa noże

Tym razem zawitali do mnie chłopaki z @Silkfencing Team zajmujący się produkcją broni dla DESW, a ich specjalność to szable.
Jerzy Miklaszewski znany w całym świecie HEMA szablista miał już gotowy projekt głowni, którą wyrzeźbiliśmy z dziweru skręcanego NCV1 / 50HF.
Wojciech Szczepaniak ponad to ma 3 dan kenjutsu i jest uczniem soke Toshimichi Takeuchi więc nie musiałem długo namawiać na tanto z hamonem ze stali N9E chyba najbardziej zbliżoną do tamahagane.
Intensywne dwa dni szkolenia zaliczone… chłopaki wrócili do swojej pracowni ze sporym bagażem wiedzy i nowymi zabawkami ?

Więcej o Silkfencing Team w poniższym linku: https://silkfencing.pl/


Nóż „Sax”

Fotorelacja jednego z jesiennych kursów gdzie wspólnie z Markiem skręcaliśmy stal włóknistą dogrzewając węglowe ostrze na wymarzony nóż inspirowany saksami z IXw.


Nóż „Szyszka”

Na tym kursie wspólnie z Jackiem gnietliśmy stalowe ciasto na jego wymarzony nóż, który sam zaprojektował na ekranie odkuwki z moimi drobnymi wskazówkami ?
Głownia w stylu Bowie bez gardy w fulltanku.
Kuty metodą san-mai gdzie cienki rdzeń ze stali O2 na niewielkiej wysokości od KT wplata się we wzór damastu skuwanego z niklówki i O2 wykończonym na brute de forge.
Rękojeść oprawiona w szyszkę produkcji Przemka Piliszka.


Nóż „Martucha”

Kursant Waldemar to naprawdę sprawny kowal działający w branży od wielu lat. Tak jak i ja jest członkiem Stowarzyszenia Kowali Polskich, prywatnie kolega więc kurs miał bardziej charakter odwiedzin i wymiany doświadczeń.
Postarałem się jednak aby Waldek po intensywnych dwóch dniach szkolenia wrócił do swojej pracowni ze sporym bagażem wiedzy i kawałem porządnej kosy.


Nóż „Darz Bór”

Krzysztof po intensywnych dwóch dniach szkolenia wrócił do swojej pracowni ze sporym bagażem wiedzy i kawałem porządnej kosy. Krzysztof jest myśliwym dlatego postanowiliśmy wytrawić napis „Darz Bór”.


Nóż „Edmar”

Kursant Wojciech – kuźnia Edmar po intensywnych dwóch dniach szkolenia wrócił do swojej pracowni ze sporym bagażem wiedzy i kawałem porządnej kosy ?